Ўзбекистон BPO бозори: Глобал IT аутсорсинг марказига айланиш истиқболлари
Business Process Outsourcing (BPO) — бу компанияларнинг ўз бизнес жараёнларини ташқи провайдерларга ишониб топшириш амалиётидир. Бу ёндашув компанияларга ўз харажатларини 20-30% гача камайтириш, унумдорликни 30-50% гача ошириш ва асосий фаолиятга эътиборни қаратиш имконини беради. BPO хизматлари глобал миқёсда кенг тарқалган бўлиб, кўплаб ривожланаётган мамлакатлар BPO саноатининг етакчиларига айланган. Умумий BPO бозори 2023 йилда 280 миллиард доллар бўлган ва 2023-2030 йиллар оралиғида йиллик ўртача 9.4% ўсиш кўрсаткичи билан ўсиши кутилмоқда.
Ўзбекистон ҳам BPO соҳасида муваффақиятга эришиш учун қатъий қадамлар ташламоқда. Мамлакатнинг Европа ва Осиё ўртасидаги стратегик жойлашуви, ёш ва истеъдодли ишчи кучи, ҳукуматнинг қўллаб-қувватлаши ва ривожланаётган технологик инфратузилмаси BPO саноатини ривожлантириш учун қулай шароит яратади. 2024 йилда Ўзбекистоннинг BPO бозори 0.57 млрд долларга етди ва келгуси тўрт йил ичида йиллик ўсиш суръати 14% бўлиши кутилмоқда.
“Digital Uzbekistan 2030” стратегияси, IT Park Uzbekistan ва Zero Risk каби лойиҳалар Ўзбекистоннинг BPO соҳасидаги технологик инновациялар ва глобал рақобатбардошликни оширишга қаратилган. Бу ташаббуслар ёшларни IT соҳасида таълим олишга ва карьера қуришга рағбатлантиради ҳамда мамлакатни халқаро BPO бозорида рақобатбардош қилади.
Ўзбекистонда IT ва BPO соҳалари иқтисодий диверсификация ва янги иш ўринлари яратишда муҳим рол ўйнамоқда. 1,754 компания, жумладан 453 та хорижий капитал иштирокидаги компаниялар IT Park Uzbekistan’нинг резиденти мақомини олган. Бу соҳадаги кенгайиш маҳаллий иқтисодиётга инвестицияларни жалб қилиш ва хорижий валюта оқимини таъминлашда ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Ўзбекистоннинг BPO соҳасида муваффақиятга эришиши учун халқаро ҳамкорлик ва жаҳон стандартларига мослашиш зарур. Глобал миқёсда тан олинган сертификатлар ва стандартларга мувофиқ ишлаш, хизматлар сифатини ошириш ва халқаро бозорларда ишончни мустаҳкамлашга ёрдам беради. Шунингдек, рақамли маркетинг ва брендлашга эътибор қаратиш, мамлакатнинг BPO хизматларини халқаро миқёсда танитиш ва мижозлар базасини кенгайтиришда асосий омил ҳисобланади.
Ўзбекистоннинг BPO соҳасидаги ривожланишини давом эттириш учун малакали кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишга инвестиция қилиш зарур. IT ва бизнес таълими, тил ўрганиш дастурлари ва халқаро амалиётлар мамлакатнинг BPO соҳасидаги рақобатбардошлигини оширишда энг катта рол ўйнайди.
Ўзбекистон ўзининг қулай жойлашуви, ёш ва истеъдодли кадрлари, ҳукумат қўллаб-қувватлаши ва ривожланаётган технологик инфратузилмаси билан BPO соҳасида катта салоҳиятга эга. Агар мамлакат бу имкониятлардан оқилона фойдаланса, яқин келажакда глобал BPO бозорида етакчи ўринлардан бирини эгаллаши ва бу соҳа иқтисодий ўсиш ва ижтимоий ривожланишга муҳим ҳисса қўшиши мумкин. Бунинг учун барча манфаатдор томонлар ўртасида яқин ҳамкорлик ва ўзаро ҳамжиҳатлик талаб этилади.